
I Regionalny Festiwal Uczenia Się
Co to znaczy dobra szkoła?
Jak uczyć, aby nauka sprawiała radość?
Jak wykorzystać model inteligencji wielorakiej w procesie dydaktycznym i wychowawczym?
Jak wykorzystać wiedzę na temat stylów uczenia się?
Co zrobić, aby dzieci chętnie chodziły do szkoły?
Na te i podobne pytania starali się odpowiedzieć organizatorzy I Regionalnego Festiwalu Uczenia Się czyli RODN „WOM” w Katowicach I ROM-E „ METIS”. Festiwal odbywał się w dniach 21 i 22 maja 2007 roku w godzinach porannych w RODN „WOM. Organizatorzy tego przedsięwzięcia pragnęli, aby projekt ten miał szczególny charakter i w przyszłości przekształcił się w Festiwal Ogólnopolski. „ Radość uczenia się” to hasło przewodnie tegorocznego festiwalu. Głównym zadaniem organizatorów było przekazanie i pogłębianie wiedzy na temat efektywnego i radosnego stosowania nowoczesnych technik uczenia się oraz ich wpływu na efekty pracy nauczycieli i uczniów różnych typów szkół na terenie województwa śląskiego. Interesujące wykłady oraz warsztaty prowadzone były przez znawców tej problematyki z całej Polski Honorowy patronat nad Festiwalem objęli – Pan Janusz Moszyński – Marszałek Województwa Śląskiego oraz Pan dr Marian Drosio – Śląski Kurator Oświaty.
Podczas festiwalu nauczyciele mogli skorzystać z m.in. z warsztatów na temat metod pracy z uczniem ze specyficznymi trudnościami w nauce, zastosowań testów do diagnozy wzrokowców, słuchowców i kinestetyków oraz umiejętności doboru metod pracy na lekcjach w celu podniesienia skuteczności uczenia się.
W festiwalu wzięło udział ponad 200 nauczycieli i pedagogów, którym zaproponowano 6 wykładów i 14 warsztatów w dwudniowym cyklu.
W pierwszym dniu w zajęciach uczestniczyli oficjalnie zaproszeni goście: Pani Poseł RP- Krystyna Szumilas, Vice- Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Marszałkowskiego – Pani Ewa Baran, Śląski Vice-Kurator – Pani Alicja Janowska
Wykłady na temat radości wynikającej z możliwości uczenia się m.in. wygłosiły Pani Małgorzata Taraszkiewicz – znana psycholog i autorka publikacji o tematyce uczenia się,
wydawca i pedagog – Pani Joanna Białobrzeska zaprezentowała wizje i rzeczywistość edukacji elementarnej, o możliwościach wykorzystania w pracy dydaktycznej modelu inteligencji wielorakiej mówiła Pani Wiga Bednarkowa. Pozostałe tematy cieszyły się równie dużym zainteresowaniem.
W ciągu dwóch dni festiwalu w warsztatach uczestniczyło nauczyciele wszystkich poziomów nauczania. Największą popularnością cieszyły się warsztaty pani Małgorzaty Taraszkiewicz na temat „Jak uczyć dzieci jeszcze lepiej” i warsztat Pani Izabeli Lebudy na temat „ Twórcze rozwiązywanie problemu” Uczestnicy pytani o opinie na temat Festiwalu podkreślali konieczność organizowani takich imprez jako doskonałego materiału doskonalącego. Tak, więc w niedługim czasie będziemy Państwa zapraszać na II Festiwal Uczenia Się.