
Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach we współpracy z Międzynarodową Szkołą Nauczania o Holokauście przy Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie zorganizował seminarium dla nauczycieli z województwa śląskiego.
Seminarium odbyło się w dniach 1 do 13 marca 2009 roku w Międzynarodowej Szkole Nauczania o Holokauście w Jerozolimie i było regionalnym komponentem programu „Zachować pamięć – historia i kultura dwóch narodów” realizowanym przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie, Instytutem Polskim w Tel Avivie i Ministerstwem Edukacji Izraela.
Główne cele seminarium to upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze polskich Żydów ze szczególnym uwzględnieniem Holokaustu oraz międzynarodowa wymiana doświadczeń związanych z nauczaniem w polskich i izraelskich szkołach na w/w tematy.
W seminarium wzięli udział nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów zainteresowani historią i kulturą polskich Żydów, nauczaniem o Holokauście, działalnością edukacyjno – wychowawczą Instytutu Yad Vashem, organizacją spotkań uczniów polskich i izraelskich oraz realizacją polsko-izraelskich projektów edukacyjnych.
Nauczyciele z 25 szkół województwa śląskiego to osoby zaangażowane w realizacje projektów z zakresu edukacji międzykulturowej:
1. Realizują lub realizowali projekty, programy dotyczące historii i kultury polskich Żydów (także śląskich i niemieckich), Holokaustu.
2. Realizują lub realizowali działania edukacyjne z zakresu wielokulturowości oraz przeciwdziałania dyskryminacji.
3. Mają doświadczenie w zakresie współpracy międzynarodowej.
4. Potrafią pracować metodą projektu i mają w tym zakresie doświadczenie i osiągnięcia.
5. Są otwarci i gotowi do podjęcia wyzwań z jakimi związane są:
a. wprowadzanie elementów edukacji o historii i kulturze Żydów do szkół,
b. kształtowanie postaw tolerancji i otwartości na odmienność kulturową,
c. zwalczanie uprzedzeń i stereotypów o antysemickim i rasistowskim podłożu.