
Dnia 21 listopada 2012 r. w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach odbyła się konferencja Edukacja – inwestycją w społecznie odpowiedzialny biznes.
Konferencja adresowana była do przedstawicieli organów prowadzących szkoły i placówki, dyrektorów i nauczycieli województwa śląskiego. Uczestniczyło w niej ponad siedemdziesiąt osób - dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego.
Inspirację do zorganizowania konferencji stały się działania Zespołu ds. edukacji, działającego w ramach Rady ds. Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, powołanej w 2011 roku przez Marszałka Województwa Śląskiego. W jej skład wchodzą także zespoły do spraw:
• promocji,
• zrównoważonego biznesu,
• MSP i rzemiosła.
Problematyka konferencji wynikała m.in. z konieczności wskazania właściwych zapisów w podstawie programowej kształcenia ogólnego III i IV etapu edukacyjnego. Była także odpowiedzią na rozwijające się w naszym kraju inicjatywy obywatelskie, których efektem powinna być większa świadomość społeczna przyszłych pokoleń, troska o ekologię, prawa człowieka oraz sprawiedliwy handel.
Program konferencji Edukacja – inwestycją w społecznie odpowiedzialny biznes obejmował następujące zagadnienia:
1. Otwarcie konferencji – Anna Zakrzewska-Zamora, dyrektor RODN „WOM” w Katowicach
2. Słowo wstępne - Aleksandra Gajewska-Przydryga ,Wicemarszałek Województwa, która przywitała uczestników i nawiązała do definicji CSR
3. Teoria i założenia Społecznej Odpowiedzialności Biznesu - dr Maria Buszman-Witańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
4. Promocja projektu - Ewa Baran, Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego
5. Prezentacja Webquestów dotyczących CSR - Magdalena Lipiak, ROM-E „Metis” w Katowicach
6. Realizacja podstawy programowej w kontekście Społecznej Odpowiedzialności Biznesu / CSR - Marzena Bekus-Richane, Regionalny Ośrodek doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.
Organizatorami konferencji były Regionalne Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli prowadzone przez Samorząd Województwa Śląskiego od lat zajmujące się szeroko rozumianą edukacją kadr oświaty. W kręgu zainteresowań placówek znajdują się zagadnienia dydaktyki, opieki i wychowania. Dokonując stałej diagnozy potrzeb środowiska, odpowiadając na jego zapotrzebowanie i współpracując z instytucjami lokalnymi, podjęliśmy się realizacji zadania związanego z edukacją na rzecz Społecznej Odpowiedzialności Biznesu.
Rezultatem prac zespołu ds. Edukacji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu są wypracowane przez konsultantów ośrodków doskonalenia nauczycieli nowoczesne materiały dydaktyczne udostępnione na stronie: www.sob.edu.pl
Oprac.aczw