Egzamin maturalny w formule 2023 - rok szkolny 2024/2025
Informatory:
INFORMATOR o egzaminie maturalnym w Formule 2023 od roku szkolnego 2024/2025 CZĘŚĆ OGÓLNA
INFORMATOR o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu obowiązkowego (część ustna oraz część pisemna na poziomie podstawowym) od roku szkolnego 2024/2025
INFORMATOR o egzaminie maturalnym z języka polskiego jako przedmiotu dodatkowego (część pisemna na poziomie rozszerzonym) od roku szkolnego 2024/2025
Podstawa programowa kształcenia ogólnego z komentarzem. Szkoła ponadpodstawowa: liceum ogólnokształcące, technikum oraz branżowa szkoła I i II stopnia. Język polski
https://cke.gov.pl/images/_EGZAMIN_MATURALNY_OD_2023/podstawa_programowa/jezyk-polski.pdf
Znowelizowana lista lektur szkoła ponadpodstawowa. ORE 2021
Zadania jawne - rok 2025
Język POLSKI_Zadania jawne na 2025 r._KOMUNIKAT.pdf (cke.gov.pl)
Egzamin ósmoklasisty
Podstawa programowa kształcenia ogólnego:
SP_PP_2017_Jezyk_polski.pdf (cke.gov.pl)
Znowelizowana lista lektur w podstawie programowej języka polskiego z komentarzem
Informator o egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2023/2024 oraz od roku szkolenego 2024/2025. Zasady przeprowadzania i przystępowania do egzaminu
Stres egzaminacyjny. Materiały dla uczniów, rodziców i nauczycieli
Zestawy zadań powtórkowych
https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/
Arkusze pokazowe
https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/arkusze-pokazowe-grudzien-2017#
Materiały edukacyjne
Portal kronika.gov.pl. gromadzi cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki.
Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:
Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, książek, mogą stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.
Portal administrowany przez MEN – oferuje gotowe materiały dydaktyczne. Przygotowane zestawy ćwiczeń pozwalają śledzić postępy uczniów. Istnieje możliwość indywidualizacji pracy – też materiały i ćwiczenia w wersji rozszerzonej.
Materiały są zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół średnich, udostępnione na otwartej licencji Creative Commons, to znaczy, że nauczyciele mogą dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować i kopiować dostępne tam materiały, w tym filmy edukacyjne
i audiobooki. Na platformie są dostępne przykładowe programy nauczania i scenariusze lekcji.
Zarejestrowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Opracowane zostały konkretne tematy, np. Mowa – pismo – Internet, czyli jak zmienia się komunikacja; Od Urszuli do Hanny. Treny Jana Kochanowskiego jako cykl poetycki; Po co nam tradycja klasyczna?; Od mitów do literatury …
W każdym kafelku pod tematem streszczenie w formie haseł.
Na stronie: konspekt lekcji, a w nim odwołania do innych tekstów kultury, przypomnienie terminologii i potrzebnych definicji, ćwiczenia.
https://lektury.gov.pl/
Na tym portalu uczniowie i nauczyciele znajdą większość lektur szkolnych, można pobierać książki na swój komputer, ebook, czy komórkę – nie trzeba się logować, ani zakładać konta.
Ukraiński odpowiednik polskich lektur, też tłumaczenia klasyki światowej i polskiej
https://ninateka.pl/edu
Na tej stronie polonista znajdzie filmy fabularne, dokumentalne, reportaże, spektakle teatralne, opery, koncerty, audycje radiowe, relacje dokumentujące życie teatralne i społeczne. Materiały są dostępne bez logowania.
Ninateka zakładka EDU – specjalnie dla polonistów – scenariusze lekcji i materiały edukacyjne
W zakładce literatura: słuchowiska, poezja, proza, o literaturze, dramat (np. audycja O dwóch głównych etapach twórczości Sławomira Mrożka, audycja: Rozmowa na temat postaci szekspirowskich …)
też zakładki: film, teatr, muzyka, sztuka, publicystka, kolekcje, media i technologie
Materiały dla nauczycieli chcących wyjść poza podstawę, bardziej dla klas humanistycznych, raczej szkoły średnie.
https://www.cke.gov.pl/
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami do egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego - warto śledzić na bieżąco.
http://sienkiewicz.promocjaksiazki.pl/przygoda/Cykl czterech lekcji poświęconych powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy, powiązany z internetową platformą wiedzy i grą planszową. Rzecz powstała w ramach projektu Instytutu Książki, pod merytorycznym kierunkiem pracowników Wydziału Polonistyki UJ. Platforma dostarcza dzieciom sporo interesujących i przyjaźnie podanych informacji na temat książki i kontekstu jej powstania, pozwala także samodzielnie sprawdzić wiedzę. Obok materiałów przeznaczonych dla dzieci, na platformie znajdują się sprawdzone w praktyce scenariusze lekcji, które można pobrać bezpłatnie (http://sienkiewicz.promocjaksiazki.pl/przygoda/ - zakładka Edukacja), gra planszowa dla chętnych do zakupienia.
https://teatrwielki.pl/
Teatr Wielki Opera Narodowa – możliwość zobaczenia on-line wielu spektakli (np. Bajko, gdzie jesteś?, Śpiąca królewna, Straszny dwór, Tosca), wirtualny spacer po Teatrze Wielkim i po wystawach w Galerii Opera (np. Władysław Hasior, Viva Moniuszko, Ignacy Jan Paderewski. Anatomia geniuszu).
Infografiki ściągniecie tutaj:
https://otwartakultura.org/wiedza/infografiki/swoboda-uzycia-grafiki-i-muzyki/
https://otwartakultura.org/wiedza/infografiki/creative-commons-instrukcja-obslugi/
https://culture.pl/pl - serwis informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. Portal Culture.pl prowadzony jest przez Instytut Adama Mickiewicza - narodową instytucję kultury, której zadaniem jest budowanie marki Polska w wymiarze kultury oraz udział w międzynarodowej wymianie kulturalnej.
https://niezlasztuka.net/o-sztuce/ - artykuły o sztuce, wydarzenia kulturalne, portfolia
https://klp.pl/motywy-literackie/
https://polonista.wombb.edu.pl/ W zakładce >> Egzamin ósmoklasisty
Tadeusz Różewicz - scenariusze lekcji:
https://wakelet.com/wake/0Vb-NYIgif_5-r5pb6gws
Film:
Tadeusz Różewicz. Dokument - Bing video
Krzysztof Kamil Baczyński - scenariusze lekcji:
https://wakelet.com/wake/gW7QWAJ8e_4AJa8BOb92x
Stanisław Lem
Wybrane utwory Lema w formie e-booków można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl
link do filmu Szpital przemienienia (1978) - Bing video
link do prezentacji
Lem poza fantastyką czyli realistyczny obraz wojny w "Szpitalu przemienienia" - Wakelet
Literacki Nobel
Literacka nagroda Nobla 2024: Han Kang - za "pełną głębi prozę poetycką, mierzącą się z historycznymi traumami i ukazującą kruchość ludzkiego życia".
Po raz pierwszy literacka Nagroda Nobla trafiła do Korei Południowej.
Polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla
-
Henryk Sienkiewicz 1905 r. - za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”
-
Władysław Reymont 1924 r. - za „wybitny epos narodowy, powieść Chłopi”
-
Czesław Miłosz 1980 r. - za to, że „z bezkompromisową jasnością postrzegania wyraził warunki, na jakie jest wystawiony człowiek w świecie ostrego konfliktu”
-
Wisława Szymborska 1996 r. - za „poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”
-
Olga Tokarczuk (nagroda za 2018 rok przyznana w 2019) - "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.